![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Δήμος Γρεβενών: 1η Πανελλήνια Γιορτή σπόρων και σπορόφυτων στο «Πάρκο των Μανιταριών»
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2024/06/IMG_20240602_120528-e1717394827313.jpg)
Με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή εκατοντάδων συμπολιτών μας, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 2 Ιουνίου η 1η Πανελλήνια Γιορτή σπόρων και σπορόφυτων, στο Πάρκο των Μανιταριών στα Γρεβενά.
Στόχος της εκδήλωσης, που διοργάνωσε η ομάδα παραδοσιακών σπόρων «Η Αυλή του Δημοσθένη», υπό την αιγίδα του Δήμου Γρεβενών, ήταν – μέσα από τη δωρεάν διάθεση στους επισκέπτες σπόρων και φυτών από παραδοσιακές ποικιλίες – η έμπρακτη ενίσχυση της προσπάθειας στήριξης του κινήματος υπέρ της διάσωσης και διάδοσης των παραδοσιακών ποικιλιών αλλά και των υγιών και καθαρών τροφών.
Ο κόσμος αγκάλιασε την εν λόγω πρωτοβουλία, γεγονός που «διασφαλίζει» τη καθιέρωση και εξέλιξή της τα επόμενα χρόνια.
Γραφείο τύπου
Δημάρχου Γρεβενών
- Προηγούμενο Οι ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου πλησιάζουν *Γράφει ο Κώστας Χρυσόγονος
- Επόμενο Συνελήφθη άμεσα ακόμη ένα άτομο από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Γρεβενών, για απόπειρες τηλεφωνικής απάτης που τελέσθηκαν σε βάρος ανυποψίαστων πολιτών