SPONSORS
Ζιώγας

Οδεύει σταθερά προς το Fainal Four, η άκρως αθλητική Μπάγερν

«Καυτό» αουτσάιντερ με 1.90 και 4.10

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα. Η Μπάγερν κέρδισε και τη Βαλένθια την Παρασκευή, σε ένα ματς που έγινε σκληρό ντέρμπι μέχρι δύο μόλις λεπτά πριν τη λήξη. Οι Γερμανοί, όπως σε κάθε παιχνίδι τους, πατήσαν το γκάζι στο τέλος και κέρδισαν με διαφορά 11 πόντων. Αυτό δεν είναι φυσικά τυχαίο. Η ομάδα του Τρινκέρι έχει φοβερή φυσική κατάσταση και αθλητικότητα, που προφανώς δουλεύτηκε πολύ το καλοκαίρι. Σε όλα τα παιχνίδια της, στο τελευταίο δεκάλεπτο μοιάζει σαν να έχει μόλις μπει στο παρκέ, με παίκτες ακούραστους.

Έτσι, έφτασε 2η στη βαθμολογία (6-2) και έβαλε πλώρη για τα play offs. Παρ’ όλα αυτά, δίνεται πάλι σε τιμές μεγάλου outsider η νίκη της μέσα στην έδρα της Εφές. Που ναι μεν πέρυσι έπαιζε το καλύτερο μπάσκετ στην Ευρώπη πριν τη διακοπή, άλλα φέτος δεν είναι τόσο καλή. Μπορεί να έκανε ένα μικρό σερί με τρείς νίκες, μα ήταν όλες στην κόψη του ξυραφιού. Βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με οριακά θετικό ρεκόρ (4-3), χάρη στη πολύ δύσκολη πρόσφατη νίκη επί του ΠΑΟ. Διαθέτει βέβαια κάποιες μεγάλες προσωπικότητες του παγκόσμιου μπάσκετ, όμως φέτος έχει εμφανή προβλήματα στην άμυνα, ειδικά μέσα στο καλάθι. Δέχεται κατά μ.ο. 79,8 πόντους ως τώρα. Υπερκαλύπτει τα αμυντικά κενά με την πάντα δυνατή περιφερειακή της επίθεση.

Απέναντι στη Μπάγερν όμως, που παίζει μακράν την καλύτερη άμυνα… Για τη συνέχεια πατήστε ΕΔΩ: