![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
1.000 % Δικαίωση * Του Μάκη Λιοσάτου
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2020/04/ΜΑΚΗς-ΙΤΑΛΙΑ-2.jpg)
Με την τελική εξέλιξη να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα της volleyleague απευθείας με την πρώτη τετράδα , έκλεισε ο κύκλος των αποφάσεων για τον επαγγελματικό αθλητισμό . Εσείς βέβαια τα ξέρατε όλα ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ , αφού στις 22/4 σας ενημέρωσα ακριβώς για το τι θα γίνει . Είχα πεί εν ολίγης ότι μπάλα θα παίξουν όλοι θέλουν δε θέλουν , μπάσκετ δε θα δούμε γιατί δεν θέλει κανείς και volley θα παίξουν ΜΟΝΟ οι πρώτοι τέσσερις . Αυτά για να μη ξεχνιόμαστε . Παραθέτω και το άρθρο από τις 22/4 για όσους δε το διάβασαν . Τη καλημέρα μου .
” Επανέναρξη των εθνικών πρωταθλημάτων από Ιούνιο . Γενναία αναδιάρθρωση από Σεπτέμβριο ; ”
Από : Μακης Λιοσάτος
Ο κ. υφυπουργός αθλητισμού ανακοίνωσε την απόφαση του για τροποποιήσεις στη βουλή , ώστε να δώσει το ελεύθερο στις ομοσπονδίες να δρομολογήσουν τι μέλει γενέσθαι με τα εθνικά πρωταθλήματα . Είπε ότι αν τα πράγματα συνεχίσουν να πηγαίνουν τόσο καλά με την αντιμετώπιση του κορωναιου στη χώρα μας , οι αθλητικές εγκαταστάσεις θα ανοίξουν μέσα στο Μάιο , καταρχήν μεμονωμένα για τους Αθλητές – Ολυμπιονίκες και στη συνέχεια και για τις ομάδες όλων των σπορ .
Όπως είχα γράψει εξ’αρχής και επανειλημμένως , η απόφαση για την συνέχεια των πρωταθλημάτων δεν είναι οριζόντια . Μπορεί να αποφασίσει η κάθε ομοσπονδία κατά το δοκούν , με ρητή βέβαια απαγόρευση έλευσης φιλάθλων για παιχνίδια μόνο κεκλεισμένων των θυρών . Ας δούμε όμως τι συμβαίνει επί του πρακτέου στα τρία πιο δημοφιλή αθλήματα :
Mπάλα θα παίξουν όλοι γιατί πιέζει η ΟΥΕΦΑ ( είναι πολλά τα λεφτά ) . Κι επίσης , δεν υπήρχε περίπτωση ποτέ να συμφωνήσουν μεταξύ τους για την τελική κατάταξη . Δεν θα συμφωνήσουν και δεν θα επικαιροποιηθεί ακόμα και όταν τελειώσουν τα playoff άλλωστε , όπως σχεδόν κάθε χρόνο . Στα δικαστήρια θα κριθούν όλα πάλι .
Μπάσκετ δε θέλει να παίξει κανείς . Καταρχήν γιατί η προετοιμασία για τις ομάδες θα είναι πιο δύσκολή και πιο ” ειδικών συνθηκών ” λόγω της φύσης του αθλήματος . Άλλα κυρίως γιατί κανείς δε θέλει να πέσει ο Παοκ κι ο Άρης και να έχουμε του χρόνου μια Α1 χωρίς αυτούς και τον Ολυμπιακό , οπότε χωρίς μεγάλο ενδιαφέρον και έσοδα . Επίσης στις γυναίκες κανείς δεν θέλει να πέσουν τα Γιάννενα , που είναι άκρως υγιές σωματείο , ή ο ΠΑΟΚ . Στις υπόλοιπες κατηγορίες επίσης δε βλέπω να υπάρχει όρεξη , θέληση και κυρίως ” κουράγια ” για επανέναρξη .
Στο volley όπως ξαναείπα , από νότο μέχρι και βορρά , βιάστηκαν όλοι να κηρύξουν πρωταθλητή στα χαρτιά τον Ολυμπιακό και να συνταχτούν με το πρόεδρο . Τώρα πρέπει να κατεβούν να παίξουν χωρίς ξένους παίκτες και παίκτριες οι περισσότεροι , αφού για οικονομικούς ή οικογενειακούς λόγους , έφυγαν πίσω στις χώρες τους . Λογικά θα πάμε κατευθείαν στα plαyoff , ίσως και απευθείας στη τετράδα , αφού για τους περισσότερους το πρωτάθλημα έχει τελειώσει επί της ουσίας προ πανδημίας , άλλα δεν υπάρχουν και γήπεδα με aircondition .
Συμπέρασμα ;
Ο ελληνικός επαγγελματικός αθλητισμός χρειάζεται γενναίες αναδιαρθρώσεις . Μικρές λίγκες σαν της premier Σκωτίας για παράδειγμα . Λίγες ομάδες με περισσότερους γύρους . 8 έως 12 ομάδες π.χ. , με 3εις γύρους πρωταθλήματος και μικρά playoff ή fainal 4 για το τέλος .
Αλλιώς ας επιστρέψουμε σε ημιεπαγγελματικό μοντέλο όπως η Δανία π.χ.
Έτσι θα έχουμε πάντα καλές Εθνικές ομάδες , γιατί τα Ελληνόπουλα θα βρίσκουν χώρο να παίξουνε .
Αφού δε μπορούμε , ας μη κοροιδευόμαστε άλλο .
Λιοσάτος Δ. Θωμάς
Αιώνιος λάτρης των σπορ
- Προηγούμενο Κεντρική προεκλογική ομιλία του κ. Δημοσθένη Κουπτσίδη την Παρασκευή 24 Μαΐου
- Επόμενο Σε μία μεγαλειώδη σε πλήθος και παλμό συγκέντρωση μίλησε στα Γρεβενά ο υπ. Δήμαρχος Γιάννης Παπαδόπουλος