![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Εορτή Αγίας Γλυκερίας και Δοξολογία για τη διάσωση από τον σεισμό στη Βάρη Γρεβενών (φωτογραφίες)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2018/05/94d01ed2-0-02-04-07c787809fdf9d5cefbeaeb54b8bd52fb977d83817676ba11994913c563bdc46_b83a335c-e1526289818456.jpg)
Το απόγευμα του Σαββάτου, 12 Μαΐου 2018, παραμονή της εορτής της Αγίας Γλυκερίας, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ χοροστάτησε στον Αρχιερατικό Εσπερινό του πανηγυρίζοντος Ιερού Ναού Αγίας Γλυκερίας Βάρης Γρεβενών, κατά τη διάρκεια του οποίου τελέστηκε Αρτοκλασία και ακολούθησε η λιτάνευση της εικόνας της Αγίας.
Την ημέρα της εορτής, Κυριακή 13 Μαΐου 2018, που είναι και επέτειος του σεισμού του 1995, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας ιερούργησε στην Αρχιερατική Θ. Λειτουργία του ως άνω Ιερού Ναού, όπου και κήρυξε τον θείο λόγο.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος τέλεσε επίσημη Δοξολογία για τη διάσωση της περιοχής μας από τον καταστροφικό σεισμό, στην οποία συμμετείχαν οι αρχές του τόπου μας και πλήθος πιστών.
- Προηγούμενο Κλειστό το Κολυμβητήριο του Δήμου Γρεβενών λόγω εργασιών συντήρησης
- Επόμενο Ευχαριστήρια επιστολή Σοφίας Πλιάτσικα – Τσένη