![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Το αντίο στο Νίκο Μίγκο. Τον ξεπροβόδισαν εκατοντάδες Δεσκατιώτες με πόνο και θλίψη. Το τελευταίο χειροκρότημα.
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2016/12/416794_296870717047293_163173684_n-e1481091916977.jpg)
Με θλίψη και πόνο οι Δεσκατιώτες αλλά και φίλοι του από τα Γρεβενά και τη Δυτική Μακεδονία αποχαιρέτησαν το μεσημέρι της Πέμπτης το Νίκο Μίγκο στην τελευταία του κατοικία.
Η εξόδιος ακολουθία εψάλλη στον Ιερό Ναό Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης.
Ο Δήμαρχος Δεσκάτης Δημήτριος Καραστέργιος, ο π. βουλευτής Κυριάκος Ταταρίδης και η μικρότερη αδερφή του Νίκου Αρετή, εκφώνησαν του επικήδειους λόγους.
Ο Δήμαρχος Δεσκάτης άρχισε τον επικήδειο με το ” αξιότιμε Δήμαρχε και αγαπητέ φίλε Νίκο” και έκλεισε με το ” ευχαριστούμε για όσα πρόσφερες”.
Ο π. Βουλευτής Κυριάκος Ταταρίδης τόνισε ιδιαίτερα και σταμάτησε ” στον χαρακτήρα του Νίκου, στις αρχές και τις αξίες τις οποίες τίμησε μέχρι τέλος και στην προσφορά του στη Δεσκάτη και στο Νομό Γρεβενών”.
Η μικρότερη αδερφή του Νίκου Αρετή μίλησε για “την ψυχή της οικογένειας ” που ήταν για μας “και αδελφός και δάσκαλος”.
Στην εξόδιο ακολουθία και στην τελευταία κατοικία παραβρέθηκαν και συνόδευσαν τον αείμνηστο -πλέον- Νίκο Μίγκο ο αντιπεριφερειάρχης Γρεβενών Βαγγέλης Σημανδράκος, οι Δήμαρχοι Δεσκάτης και Γρεβενών, Δ. Καραστέργιος και Γ. Δασταμάνης, οι αντιδήμαρχοι Δήμου Γρεβενών Γιάννης Κ. Παπαδόπουλος και Ματθαίος Αδάμος, ο π. Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας Γιώργος Δακής, ο π. Δήμαρχος Κοζάνης Λάζαρος Μαλούτας και ο π. αντιδήμαρχος Βαγγέλης Καραμπάτσος, οι π. Βουλευτές Γρεβενών Κυριάκος Ταταρίδης και Θανάσης Χαντάβας, ο π. Βουλευτής Κοζάνης Γιάννης Βλαντής, ο Πρόεδρος του Ε.Β.Ε. Γρεβενών Νίκος Ράμμος, ο π. Περιφερειακός Σύμβουλος Γιάννης Παπαιορδανίδης, ο Γιώργος Μιχαλογιάννης, ο Δημήτρης Ζολώτας, το μέλος της Κ.Ε. ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Πρίντζας, όπως και δεκάδες μέλη του κινήματος από τα Γρεβενά και τη Δυτικής Μακεδονία.
- Προηγούμενο Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου: Tο πρωτοσέλιδο της ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
- Επόμενο Σύσκεψη για το φλέγον ζήτημα της ανεργίας στη Δυτική Μακεδονία