ΓΡΙΔΑΣ
SPONSORS
Ζιώγας

Στον τελικό ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά στην ιστορία του

Χρειάστηκε να περάσουν οκτώ διοργανώσεις Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός την πρόκριση τους σε τελικούς της διοργάνωσης.

Η αθηναϊκή ομάδα έχοντας παρακαταθήκη το 3-1 που είχε νικήσει στον πρώτο ημιτελικό πήρε τα δύο σετ που ήθελε από τον Φοίνικα στη Σύρο και προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς της διοργάνωσης περιμένοντας τον αντίπαλο του που θα προκύψει από τον επαναληπτικό ημιτελικό ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός που θα γίνει αύριο (5/12, 18.00, ΕΡΤ Sports) στο PAOK Sports Arena.

Ο πρώτος τελικός θα γίνει στην έδρα του ΠΑΟΚ ή του Ολυμπιακού και ο δεύτερος τελικός στην έδρα του Παναθηναϊκού. Οι ημερομηνίες και οι έδρες θα αποφασιστούν άμεσα από την ΕΣΑΠ σε συνεργασία με τους δύο φιναλίστ.

Στον δεύτερο ημιτελικό που έγινε σήμερα στο Δημήτρης Βικέλας ο Φοίνικας πανηγύρισε τη νίκη της τιμής με 3-2 σετ αλλά ο Παναθηναϊκός με την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ κλείδωσε την πρόκριση πετυχαίνοντας έναν από τους μεγάλους στόχους της σεζόν.

Οι «πράσινοι» με το βασικό τους σχήμα κατάφεραν να δικαιωθούν με την τακτική που ακολούθησαν σε σερβίς και μπλοκ και παρότι επιθετικά δεν κυμάνθηκαν σε υψηλά επίπεδα κατάφερε να πάρουν τα δύο πρώτα σετ και μάλιστα χωρίς να απειληθούν από τον Φοίνικα. Το «πειρατικό» ξεκίνησε πάντως καλά το 1ο σετ έχοντας μικρό προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο μεγάλα σερί πήρε το προβάδισμα και από τότε είχε τον έλεγχο.

Στο 1ο σετ το 10-7 για τον Φοίνικα έγινε 10-11 για τον Παναθηναϊκό με σερί 4-0 ενώ με το σερβίς του Ράπτη έγινε νέο σερί 5-0 για το 16-11. Εκεί κρίθηκε το σετ για τον Παναθηναϊκό.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός πήρε αρχικά προβάδισμα 13-11 και με το σερβίς του Στάροβιτς και την κυριαρχία Ρανγκέλ, Ράπτη έκανε σερί 4-0 εκτινάσσοντας τη διαφορά στο 17-11. Κάπου εκεί κρίθηκε και η πρόκριση.

Από το 3ο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση έριξε στον αγώνα όλους τους αθλητές του και πήραν μία μοναδική εμπειρία απέναντι στον διψασμένο για τη νίκη Φοίνικα ο οποίος και τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή της τιμής και να πάρει τη νίκη στην έδρα του μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό του που στο φινάλε χειροκρότησε ιπποτικά και… βολεϊκά τους παίκτες και των δύο ομάδων.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας είχε συνέχεια προβάδισμα στα τελείωματα του σετ. Προηγήθηκε 24-23 με τον Στοΐλοβιτς, ισοφάρισε ο Μπαρμπούνης για τον Παναθηναϊκό 24-24 και ο Στερν με δύο πόντους έδωσε πάλι ισάριθμες φορές το προβάδισμα. Ο Στοίλοβιτς και ο Λινάρδος έκλεισαν το σετ 29-27.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός με την επίθεση του Παλαιολόγου έφτασε σε σερβίς για ματς μπολ, αλλά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς και μία του εντυπωσιακού Λινάρδου πήρε το σετ 26-24 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ το σερβίς του Στοΐλοβιτς και στη συνέχεια του Λινάρδου έδωσαν προβάδισμα στον Φοίνικα με 5-1 και 7-3 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος κατακτώντας τη νίκη. Με το μπλοκ του Λινάρδου τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Eπόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Πιρπινιά..