SPONSORS
Ζιώγας

Ρεκόρ αγώνα ο Μίλτος Τεντόγλου στην Οστράβα

Ο Μίλτος Τεντόγλου και ο Εμμανουήλ Καραλής πραγματοποίησαν σήμερα το απόγευμα εξαιρετικές εμφανίσεις στο μίτινγκ κλειστού στίβου στην Οστράβα της Τσεχίας.

Ο Τεντόγλου ήταν νικητής στο μήκος με 7,93 μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 7,89 μ., που σημείωσε στον Άγιο Κοσμά στις 13 Ιανουαρίου και τον φέρνει στην ένατη θέση των καλύτερων Ελλήνων αθλητών όλων των εποχών στο άλμα εις μήκος στον κλειστό στίβο. Ο αθλητής μας είχε μόνο μία έγκυρη προσπάθεια, την τρίτη, καθώς επεδίωξε να πετύχει άλμα μεγαλύτερο των 8 μ. Η επίδοσή του αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης και τον κατατάσσει στην όγδοη θέση της φετινής παγκόσμιας κατάταξης. Ο επόμενος αγώνας του Μιλτιάδη Τεντόγλου, θα γίνει στις 7 Φεβρουαρίου στο Παρίσι. Δεύτερος στον σημερινό αγώνα με 7,88 μ. ήταν ο Τσέχος Ράντεκ Γιούσκα και τρίτος ο Ιρλανδός Ανταμ ΜακΜούλεν με 7,77 μ.

Εξίσου εντυπωσιακός ήταν στον σημερινό του αγώνα και ο Εμμανουήλ Καραλής, ο οποίος κέρδισε τον αγώνα με 5,62 μ., σημειώνοντας επίσης ρεκόρ διοργάνωσης και στη συνέχεια επέλεξε να δοκιμάσει στα 5,78 μ., όσο και το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ και επίδοση καλύτερη από το παγκόσμιο ρεκόρ Κ20 (5,75 μ. του Σουηδού Άρμαντ Ντουπλάντις από το 2017). Ο πρωταθλητής μας ξεκίνησε τον αγώνα του με έγκυρο άλμα στα 5,32 μ. και συνέχισε με τον ίδιο τρόπο στα 5,52 μ. και 5,62 μέτρα, ενώ δεν δοκίμασε στα 5,72 μ. Δεύτερος στους άνδρες ήταν ο Ολλανδός Μένο Μπλομ με 5,52 μ. και τρίτος ο Τσέχος Μίχαλ Μπάλνερ με 5,32 μ. Ο Εμμανουήλ Καραλής μαζί με την Τσέχα Αμαλίε Σβαμπίκοβα ήταν νικητές και στην ομαδική δοκιμασία του άλματος επί-κοντώ. Η φετινή επίδοση του Εμμανουήλ Καραλή, 5,65 μ. από το μίτινγκ στο Γιάμπλονετς τον φέρνει στην έβδομη θέση της παγκόσμιας κατάταξης του αγωνίσματος έως σήμερα.

Η Λίλη Αλεξούλη δεν βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα και ολοκλήρωσε τον αγώνα της με 6,15 μ., επίδοση που της έδωσε την πρώτη θέση στο μήκος. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι είχε άλματα στα 6,04 μ., 5,96 μ. και τρεις άκυρες προσπάθειες. Στην δεύτερη θέση ήταν η Βερόνικα Φλοσνίκοβα από την Σλοβακία me 5,76 μ.

Πηγή: ΣΕΓΑΣ / Επεξεργασία: Greek Athletics