ΓΡΙΔΑΣ
SPONSORS
Ζιώγας

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο volley ανδρών η Σερβία ( video )

Η Σερβία είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης 2019 αποδεικνύοντας πως είναι η καλύτερη ομάδα και πιο μεγάλη βολεϊκή σχολή της Ευρώπης. Στον τελικό με την Σλοβενία οι Σέρβοι παρότι έχασαν το πρώτο σετ νίκησαν με 3-1 σετ και πήραν τον δεύτερο τίτλο στην ιστορία τους μετά το 2011 στη Βιέννη. Ήταν η πρώτη φορά που στον τελικό Ευρωπαϊκής διοργάνωσης βρέθηκαν δύο χώρες από την πρώην Γιουγκοσλαβία.

Στο 1ο σετ η Σλοβενία μπήκε δυνατά και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-6 κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να πάρει τη νίκη με 25-19.

Η Σερβία άλλαξε περιστροφή με τον Ατανασίεβιτς στο «1» και βρήκε ρυθμό σε σερβίς και μπλοκ. Από το 2ο σετ οι Σέρβοι κυριάρχησαν ενώ οι Σλοβένοι όσο περνούσε η ώρα έδειχναν να αδειάζουν από ενέργεια. Και στα τρία σετ η Σερβία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και έφτασε δίκαια στη νίκη και στον τίτλο. Ο αγώνας τελείωσε με τον άσσο του Πέτριτς. Οι Σέρβοι έβαλαν στο ταμείο τους το έπαθλο των 400.000 Ευρώ.

Η Σλοβενία για δεύτερη φορά στην ιστορία της μετά το 2015 κατέκτησε δεύτερο ασημένιο μετάλλιο. Η Σλοβενία κατέκτησε το έπαθλο των 200.000 Ευρώ.

Η Σερβία επαναλαμβάνει τον θρίαμβο του 2011 όπου οι ομάδες ανδρών και γυναικών είχαν κατακτήσει τα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα την ίδια χρονιά. Κάτι ανάλογο έχουν πετύχει η Ρωσία, η πρώην ΕΣΣΔ και η πρώην Τσεχοσλοβακία.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-16, 25-18, 25-20) σε 84 λεπτά.

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάσεβιτς 14π., Πέτριτς 9, Γιόβοβιτς 1, Ατανασίεβιτς 19, Ποντρασκάνιν 4, Λίσινατς 8 / Μαϊστόροβιτς (λ. – 46%, 29%αρ.), Πέτκοβιτς (λ), Κρσμάνοβιτς, Ίβοβιτς.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Κοζαμέρνικ 9π., Σκετ 6, Γκασπαρίνι 7, Βίνσιτς 1, Ούρναουτ 7, Τσέμπουλι 12 / Κόβασιτς (λ. – 53%υπ., 35%αρ.), Σκετ.