ΓΡΙΔΑΣ
SPONSORS
Ζιώγας

Ο κόσμος ανήκει στον Τεντόγλου: «Χρυσός» στο παγκόσμιο κλειστού

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου με άλμα στα 8.22 μέτρα

Ο Μίλτος Τεντόγλου το έκανε ξανά! Ο Έλληνας άλτης με καλύτερο άλμα στα 8.22 μέτρα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Ο Έλληνας άλτης, σε έναν τελικό που θύμισε εκείνον της Βουδαπέστης στο παγκόσμιο ανοιχτού, έδειξε γιατί είναι αθλητής μεγάλων αγώνων. Ο τελικός του μήκους εξελίχθηκε σε θρίλερ με μεγάλο αντίπαλο του Τεντόγλου τον Ματία Φουρλάνι.

Ο Έλληνας άλτης ξεκίνησε τον αγώνα του με άλμα στα 8.22 μέτρα στέλνοντας μήνυμα στους αντιπάλους του ότι δεν είχε διάθεση για… αστεία. Ο Ματία Φουρλάνι με την ίδια επίδοση στο πρώτο του άλμα έδειξε ότι δεν θα ήταν εύκολος αντίπαλος για τον Μίλτο Τεντόγλου.

Το δεύτερο άλμα του Τεντόγλου μετρήθηκε στα 7.94 μέτρα με τον ίδιο να δείχνει απογοητευμένος από την προσπάθειά του. Ο Ιταλός Ματία Φουρλάνι έφτασε στα 7.91 μέτρα στο δεύτερό του άλμα. Ο άλτης από τα Γρέβενα έκανε άκυρο άλμα στην τρίτη του προσπάθεια, τη στιγμή που ο 19χρονος άλτης έκανε 7.86 μέτρα.

Στο πέμπτο άλμα μπήκε και ΜακΛάουντ στο βάθρο με επίδοση στα 8.21 μέτρα. Ο Φουρλάνι σημείωσε 8.04 στην πέμπτη του προσπάθεια και το έκτο του άλμα ήταν άκυρο.

Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε δύο ακόμη άλματα πάνω από τα οκτώ μέτρα. Συγκεκριμένα, η πέμπτη προσπάθεια του Έλληνα άλτη μετρήθηκε στα 8.11 μέτρα και η έκτη και τελευταία στα 8.19 μέτρα.

Με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο παγκόσμιο κλειστού ο Μίλτος Τεντόγλου μπαίνει σε ένα κλειστό κλαμπ αθλητών του μήκους που καταφέρνουν να υπερασπιστούν χρυσό σε παγκόσμιο κλειστού. Ο Λάρι Μάιριξ από τις ΗΠΑ, ο Ιβάν Πεντρόσο από την Κούβα και ο Μάουρο Βινίσιους ντα Σίλβα το έχουν πετύχει μέχρι σήμερα.