![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Κυριακή 5η Φεβρουαρίου: εορτή πολλαπλής σημασίας
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2023/02/0-02-05-4a405046cc421e03e3cd8292a5ee533e09fa4a7aaa2e7975e75777f8288103ee_7fcdc48ff3c0fd40.jpg)
Την Κυριακή μετά την εορτή της Υπαπαντής με απόφαση της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, ορίσθηκε να τιμάται η μνήμη των Aγίων μητέρων των Τριών Ιεραρχών, Εμμελείας, Νόννας και Ανθούσης.
Και βέβαια, η Κυριακή μετά την εορτή της Υπαπαντής είναι η ημέρα που τιμάται και η Μητέρα.
Φέτος, αρχή του Τριωδίου, την Κυριακή 5.2.2023 ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών λειτούργησε στον Μητροπολιτικό Ναό της Ευαγγελιστρίας, όπου κήρυξε και τον Θείο λόγο, ενώ μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας βράβευσε τρεις μητέρες: μία που τώρα εγκυμονεί, μία μητέρα που φέτος έγινε πολύτεκνη και μια υπερήλικα μητέρα.
- Προηγούμενο Συνελήφθησαν δύο άτομα σε περιοχή της Καστοριάς, για κατοχή ναρκωτικών και απείθεια, κατά περίπτωση
- Επόμενο Οικονόμου: Ξεκινά τον Μάρτιο η εγκατάσταση ευάλωτων νέων σε κατοικίες του προγράμματος «Κάλυψη»