![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Κοσμάτι Γρεβενών: Συμμετοχή του χωριού στον εορτασμό μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2021/05/Γενοκτονία-Ποντίων.jpg)
Το χωριό μας συμμετέχει στον εορτασμό μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, που εξαπολύθηκε από το κίνημα των Νεότουρκων κατά την περίοδο 1914-1923 με 353.000 θύματα, για δύο λόγους:
- γιατί το μικρό μας χωριό (ως μαρτυρικό ΦΕΚ 59/Α, 12 Μαρτίου 2020) ορφάνεψε από μίας άλλης μορφής γενοκτονία με την εκτέλεση 29 αντρών από τη ναζιστική θηριωδία στις 9 Ιουλίου 1944, μεταξύ των οποίων και ο δάσκαλος στο χωριό μας Ιωάννης Σαμπανίδης.
- γιατί, με αφορμή τον εορτασμό αυτόν, το χωριό μας πάντοτε προσεύχεται και εύχεται να λυτρωθεί η ψυχή του Ποντίου δασκάλου μας Ιωάννη Σαμπανίδη από δύο βαριές πικρίες, που τον βασάνιζαν όσο ζούσε: από τον καημό των Χαμένων Πατρίδων και κυρίως από τον αφανισμό, από τη γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου.
Με εκτίμηση,
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Τ.Κ. ΚΟΣΜΑΤΙΟΥ
ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΟΛΥΖΟΣ
- Προηγούμενο Χαλάει ο καιρός την Παρασκευή: Βροχές, καταιγίδες και χαλάζι- Ποιες περιοχές θα πλήξουν
- Επόμενο Πανελλαδικές: Με SMS στο κινητό τα αποτελέσματα- 10 ψηφιακές καινοτομίες