![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Η Κυριακή της Ορθοδοξίας στην Παλιουριά Γρεβενών
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2024/03/0-02-05-1cb62beaeb2eab86522b007fa1f211a81f5d30aa6bad77b843015f41d79a761d_7ab0f33ad3168fa1.jpg)
Αύτη η πίστις των Αποστόλων, Αύτη η πίστις των Πατέρων, Αύτη η πίστις των Ορθοδόξων, Αύτη η πίστις την Οικουμένην εστήριξε.»
Την Κυριακή Α’ Νηστειών η Αγία μας Εκκλησία εορτάζει με κάθε λαμπρότητα, τον θρίαμβο της Ορθοδόξου Πίστεως, ορίζοντάς την ως «Κυριακή της Ορθοδοξίας». Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ. Δαβίδ βρέθηκε στο χωριό Παλιουριά της Ιεράς Μητροπόλεως όπου τέλεσε την Θεία λειτουργία παρουσία του εφημέριου και πλήθος πιστών. Κατά το θείο κήρυγμα ο Σεβασμιώτατος μίλησε για την αξία των Ιερόν εικόνων καθώς και για το ότι η λατρεία ανήκει αποκλειστικά στον Θεό. Μετά το πέρας της θεία λειτουργίας πραγματοποιήθηκε η λιτάνευση των ιερών εικόνων πέριξ του Ιερού Ναού. Τέλος ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε καλό υπόλοιπο Σαρακοστής και υγεία ψυχής και σώματος.
- Προηγούμενο Ρομπότ στις σήραγγες της Εγνατίας
- Επόμενο Το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας τίμησε την Επανάσταση του 1821