![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Έναρξη διαδικασιών για τη λειτουργία της Περιφερειακής Διεύθυνσης ΕΦΕΤ Δυτικής Μακεδονίας, με έδρα την Κοζάνη
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2024/07/efet-1000x580-1-e1721040415228.jpg)
Με εντατικούς ρυθμούς προχωρούν οι διαδικασίες για τη λειτουργία της Περιφερειακής Διεύθυνσης του Ενιαίου Φορέα Ελέγχου Τροφίμων (Ε.Φ.Ε.Τ) Δυτικής Μακεδονίας, με έδρα την Κοζάνη.
Ο Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας Γιώργος Αμανατίδης συμμετείχε σε σύσκεψη που έγινε με πρωτοβουλία του Βουλευτή Ν. Κοζάνης Μιχάλη Παπαδόπουλου στο γραφείο του Προέδρου του ΕΦΕΤ καθηγητή κ. Αντωνίου Ζαμπέλα.
Ο Πρόεδρος ενημερώθηκε για την αναγκαιότητα λειτουργίας του ΕΦΕΤ στην περιοχή , τέθηκαν οι στόχοι και η αναμενόμενη συμβολή του, ειδικά στην περίοδο που διανύουμε λόγω της μετάβασης σ’ ένα παραγωγικό μοντέλο που μπορεί να στηριχθεί από την αγροδιατροφή, και συμφωνήθηκαν τα παρακάτω:
- Προσδιορισμός κτιριακών εγκαταστάσεων που ανήκουν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα και έχουν δυνατότητα φιλοξενίας δομής μέχρι 15 ατόμων
- Προσέλκυση στελεχιακού δυναμικού βάσει των προβλεπόμενων προδιαγραφών ως προς τις ειδικότητες, το συντομότερο δυνατόν, με αξιοποίηση της κινητικότητας π.χ. διοικητικού-λογιστικού, γεωπόνων, εποπτών δημόσιας υγείας, κτηνιάτρων, χημικών, διαιτολογίας, χημικών μηχανικών
- Η έναρξη λειτουργίας της Περιφερειακής Διεύθυνσης του ΕΦΕΤ στη Δυτική Μακεδονία μπορεί να γίνει το ταχύτερο δυνατόν, επιταχύνοντας τις παραπάνω προϋποθέσεις.
- Προηγούμενο Επιστολές: Η τιμή του ψωμιού στα Γρεβενά
- Επόμενο Συνάντηση του Περιφερειάρχη Δυτικής Μακεδονίας Γιώργου Αμανατίδη με τον Υφυπουργό Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας Χρήστο Τριαντόπουλο για σημαντικά ζητήματα της Δυτικής Μακεδονίας