![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Διευκρινίσεις αναφορικά με την απόφαση απαγόρευσης διέλευσης, παραμονής και κυκλοφορίας προσώπων και οχημάτων στον Δήμο Πρεσπών
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2023/07/Καταγραφή-106.jpg)
Αναφορικά με την απαγόρευση διέλευσης και ειδικότερα για τον Δήμο Πρεσπών διευκρινίζεται ότι, όπως συγκεκριμένα αναφέρεται στην απόφαση, η απαγόρευση «δεν καταλαμβάνει πρόσωπα που κατοικούν ή εργάζονται στις περιοχές που αποφασίστηκε η εφαρμογή της απαγόρευσης, αποκλειστικά για την μετακίνηση τους από και προς την κατοικία ή την εργασία τους, καθώς και πρόσωπα που μετακινούνται εντός του οδικού δικτύου».
Είναι προφανές ότι υπάρχει η δυνατότητα μετακίνησης σε όλους τους οικισμούς και στους οργανωμένους χώρους όλων των πολιτών, συμπεριλαμβανομένων και των επισκεπτών. Η απαγόρευση αναφέρεται σε επίσκεψη σε περιοχές (ιδιαίτερα σε δάση και ορισμένες δασικές περιοχές), όπου ελλοχεύει ο κίνδυνος πρόκλησης πυρκαγιάς από απερίσκεπτες ενέργειες.
- Προηγούμενο Δεσποινίς ετών…49! *Γράφει ο Δημήτρης Ψευτογκάς
- Επόμενο Το 7ο Zero Festival επιστρέφει στη λίμνη Ζηρού: Μια γιορτή μουσικής, πολιτισμού και φύσης