![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Ατομικό ρεκόρ και όριο για Ευρωπαϊκό ο Τεντόγλου
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2019/01/6A50A390-AA44-4A59-9491-7AD532987BC8-16298-000002AF77469245.jpeg)
Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μίλτος Τεντόγλου στον πρώτο του αγώνα για το 2019 στους μεσογειακούς αγώνες Νέων όπου με άλμα στα 7,99 μέτρα έκλεισε θέση για το ευρωπαϊκό κλειστού στίβου στην Γλασκώβη.
Ο πρωταθλητής Ευρώπης στον ανοιχτό στίβου κατέκτησε φυσικά το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση. Σημείωσε μάλιστα ατομικό ρεκόρ στον κλειστό στίβο, με προηγούμενη καλύτερη επίδοση τα 7,95 μέτρα στις 11 Φλεβάρη 2018.
Ο Τεντόγλου ξεκίνησε τον αγώνα του στα 7,85 μ., συνέχισε στα 7,99 μ., ενώ είχε ακόμη έγκυρα άλματα στα 7,98 μ. και 7,96 μέτρα. Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι με το άλμα στα 7,99 μ. έγινε ο έκτος Έλληνας όλων των εποχών στον κλειστό στίβο.
Ο αθλητής θα κάνει την επόμενη εμφάνιση του στις 2 Φεβρουαρίου στο μίτινγκ της Καρλσρούης, όπου θα κυνηγήσει το πρώτο άλμα της καριέρας του στη σάλα, πάνω από τα 8,00 μέτρα. Δεύτερος στον σημερινό αγώνα ήταν ο Ίβαν Βούγιεβιτς (Κροατία) με 7,84 μ. και τρίτος ο Μούκτου Σαιντού (Γαλλία) με 7,54 μέτρα.
- Προηγούμενο Ρίψη τροφής απο τον Κυνηγετικό Σύλλογο Γρεβενών
- Επόμενο Στις 9.00 π.μ. τα σχολεία στο δήμο Γρεβενών την Δευτέρα 21 Ιανουαρίου