ΟΠΑΠ
SPONSORS
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
POTIKA MYRTO
PAPAGEORGIOU
ΠΩΛΕΙΤΑΙ
ΟΠΑΠ

Grevena

Fog
Humidity: 100
Wind: 0 km/h
1 °C
3 11
19 Jan 2015
3 11
20 Jan 2015
ΝΟΣΗΛΙΑΣΙΣ
DONAS

Grevenamedia @facebook

ΙΩΑΝΝΑ
IKTEO
ΓΚΙΦΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Κέντρο Ξένων Γλωσσών
tsiarsiotis
Καφενείο
KARTSIOUNIS
GRAMMENOS
delivery LOCO
Ανταλλακτικά αυτοκινήτων
Λίτσας

Κατηγορίες

ΚΕΝΤΡΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

Αποκριά στην Κοζάνη: Αναλυτικά το πρόγραμμα

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα της φετινής Αποκριάς 2019:

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019   ΒΡΑΔΙΑ ΤΣΙΑΡΤΣΙΑΜΠΑ – ΚΑΜΒΟΥΝΙΩΝ

19.00  Πλατεία Λασσάνη: Εκκίνηση χορευτικών τμημάτων Καμβουνίων και Τσιαρτσιαμπά από την πλατεία Λασσάνη συνοδεία της Πανδώρας.

19.30 Κεντρική πλατείαΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ ΚΟΖΑΝΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

19.30 – 20.00 Κεντρική πλατεία: Χορευτικά περιοχής Τσιαρτσιαμπά. Συμμετέχουν οι σύλλογοι: Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Αιανής «Η πρόοδος», Μορφωτικός – Αθλητικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής, Πολιτιστικός Σύλλογος Κρόκου «Ιωακείμ Λιούλιας», και Σύλλογος Γυναικών Ροδιανής «Η ωραία Ελένη».

20.00 – 20.30 Κεντρική πλατεία: Χορευτικά περιοχής Καμβουνίων: Σύλλογος Λιβαδεριωτών Κοζάνης και Σύλλογος Μεταξιωτών Κοζάνης.

20.30 Κεντρική πλατεία: Φανός Πηγάδ΄ Κεραμαριό.

21.00 Φανός Πηγάδ΄ Κεραμαριό: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  1 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019 – ΜΟΝΤΕΡΝΟΣ ΧΟΡΟΣ

19.00 – 20.00 Κεντρική πλατεία: Συμμετέχουν: Ακάδημος (γυμναστήριο Σάντρα) και Α.Σ. Διάπλαση.

20.00 Κεντρική πλατεία: Χορευτικά & Φανός Κρεβατάκια

20.30 Κεντρική πλατεία: Φανός Γιτιά.

21.00 Φανός Γιτιά: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

21.00 Φανός Κρεβατάκια: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

21.00 Κεντρική Πλατεία: Συναυλία με τους dRom!

Το μουσικό όχημα του Θάνου Σταυρίδη με το οποίο ταξιδεύει τα 4 τελευταία χρόνια στα Βαλκάνια κι όχι μόνο, σε Balkan και παραδοσιακούς ήχους.

Θάνος Σταυρίδης: ακορντεόν, Βασίλης Αθανασίου: κλαρίνο, σαξόφωνο, Γιώτης Κιουρτσόγλου: ηλ. Μπάσο, Γιώργος Τζούκας: πλήκτρα, πιάνο, Χρήστος Τάσιος: drums

ΣΑΒΒΑΤΟ – ΜΙΚΡΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ 2 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

20.30  Κεντρική Πλατεία: Φανός Μπουγδανάθκα.

21.00  Φανός Μπουγδανάθκα: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

21.00 Κεντρική Πλατεία: Συναυλία με τους Locomondo, γνωστούς για τη μουσική τους, μια μίξη από reggae, ska και latin, που συνδυάζονται κυρίως με ελληνικό στίχο και  συχνά με στοιχεία από την ελληνική παραδοσιακή μουσική.

ΚΥΡΙΑΚΗ – ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΡΙΑ 3 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

ΠΑΙΔΙΚΗ ΑΠΟΚΡΙΑ

11.30  Παρέλαση Μικρού Καρνάβαλου συνοδεία της Πανδώρας, μεταμφιεσμένων παιδιών και παιδικών χορευτικών τμημάτων, Πολιτιστικών Συλλόγων και Φανών κατά μήκος της Παύλου Μελά.

12.00 – 12.30  Κεντρική Πλατεία: Παρουσίαση Παιδικών Χορευτικών Τμημάτων Πολιτιστικών Συλλόγων και Φανών.

12.30 – 13.00 Κεντρική Πλατεία: «Συνομωσία κρουστών» Σύνολο κρουστών ΔΩΚ.

12.30 – 13.30 Βαλταδώρειο Γυμναστήριο: Παραδοσιακά παιχνίδια, happenings, χάσκα, ζωγραφική προσώπου και πολλές άλλες εκπλήξεις.

ΒΡΑΔΙΑ ΚΡΗΤΗΣ – ΘΡΑΚΗΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

19.00 – 19.30 Κεντρική Πλατεία: Κρήτη. Χορευτικό Συλλόγου Κρητών Ν. Κοζάνης «Η Μεγαλόνησος».

19.30 – 20.00 Κεντρική Πλατεία: Θράκη. Συμμετέχουν: Πολιτιστικός Φυσιολατρικός Σύλλογος Νέας Χαραυγής, Πολιτιστικός Σύλλογος Κομοτηνής «Φιλοτέχνες», Πολιτιστικός Σύλλογος Κασσάνδρειας «Η Κασσάνδρεια», Σύλλογος Παραδοσιακού χορού Διονυσίου, Πολιτιστικός Σύλλογος Διονυσίου «Μέγας Αλέξανδρος», Πολιτιστικός Σύλλογος Θρακιωτών Φιλώτα, Σύλλογος Εκπαιδευτικών Α’Βάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Κοζάνης, Πολιτιστικός Σύλλογος «Πλατάνια», Πολιτιστικός Σύλλογος Γυναικών Φιλώτα Φλώρινας, Πολιτιστικός Σύλλογος Παλαιοχωρίου-Λιανοβεργίου Ημαθίας «ο Φίλιππος»

20.00 – 20.30 Κεντρική Πλατεία: Μακεδονία. Συμμετέχουν: Πολιτιστικός Σύλλογος Πύργων «Καστράνιτσα», Πολιτιστικός Σύλλογος οικισμού Καρδιάς Πτολεμαΐδας «Η Μέρα», Πολιτιστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Νέας Καρδιάς Κοζάνης «Η Πρόοδος», Εκπολιτιστικός Σύλλογος Δισπηλιού Καστοριάς, Πρότυπος ΖΕΠ, Πολιτιστικός Σύλλογος Φούφα Εορδαίας, Πολιτιστικός Σύλλογος  «Φίλοι της παράδοσης» Κασσάνδρας Χαλκιδικής, Πολιτιστικός Σύλλογος Γυναικών Φούφα «Αγία Παρασκευή», Μορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Χαλκηδόνας, Πολιτιστικός Σύλλογος νέων Παλαιού Προδρόμου Ημαθίας, Πολιτιστικός Σύλλογος «Αναγέννηση» Κοζάνης.

20.30 Κεντρική Πλατεία: Χορευτικά & Φανός Παύλος Μελάς.

21.00 Φανός Παύλος Μελάς: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

19.00 – 19.30 Κεντρική Πλατεία: ΚΑΠΗ Κοζάνης, Σιάτιστας και Σερβίων.

19.30 – 20.30 Κεντρική Πλατεία: Χορευτικά & Φανός Αη Θανάση

20.30 Κεντρική Πλατεία: Φανός Αη Δημήτρη, Παρουσίαση μονόπρακτου «Άρχισαν τα όργανα», Χορευτικά & Φανός.

21.00 Φανός Αη Θανάση: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

21.00 Φανός Αη Δημήτρη: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

ΤΡΙΤΗ 5 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

10.00 Καφέ Αβάντζο:  Αποκριάτικος Χορός για τα παιδιά των δομών ΚΔΑΠμΕΑ, Ειδικό Σχολείο, ΚΕΚ ΑμΕΑ, ΕΕΕΕΚ, Ειδικό Γυμνάσιο, Κιβωτός.

19.30 – 20.00 Κεντρική πλατεία: Πολιτιστικός Σύλλογος Μεσολογγίου «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι», φιλοξενούμενος Φανού «Πλατάνια»

20.00 ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας: Άναμμα Φανού στον αύλειο χώρο του ΤΕΙ Κοζάνης.

20.00 – 20.30 Κεντρική πλατεία: Χορευτικό & Φανός Πλατάνια.

20.30 Κεντρική πλατεία: Φανός Κεραμαριό.

21.00 Φανός Πλατάνια: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

21.00 Φανός Κεραμαριό: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΒΡΑΔΙΑ

18.15 – 20.30 Κεντρική Πλατεία: Χορωδία και χορευτικά των Ποντιακών σωματείων του Δήμου Κοζάνης.

20.30 Κεντρική Πλατεία: Πολιτιστικός Σύλλογος «Μαρκίδες Πούλιου» & Πολιτιστικός Σύλλογος Δήμητρας Γρεβενών, φιλοξενούμενοι του Φανού Αριστοτέλη. Χορευτικά & Φανός Αριστοτέλη.

21.00 Kεντρική Πλατεία: «Πολιτιστικός Σύλλογος Γέφυρας «Μέτρες – Σωζούπολη», φιλοξενούμενος του Λαογραφικού Ομίλου Φίλοι της Παράδοσης.

21.00 Φανός Αριστοτέλης: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

21.00 Πλατεία Λασσάνη: Γλέντι λαογραφικού ομίλου «Φίλοι της παράδοσης».

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

ΒΡΑΔΙΑ ΗΠΕΙΡΟΥ – ΒΟΪΟΥ

19.00 – 19.30 Κεντρική Πλατεία: Σύλλογος Ηπειρωτών Κοζάνης «Απειρωτάν».

19.30 – 20.30 Κεντρική Πλατεία: Σύλλογος Βοϊοτών Κοζάνης «Η Αγία Παρασκευή», Βοϊακή Εστία Θεσσαλονίκης, Σύλλογος Αυγερινιωτών Θεσσαλονίκης, Χορευτικός Όμιλος γυναικών Σιάτιστας, Εκπολιτιστικός Σύλλογος Μικροκάστρου, Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Γαλατινής, Φιλαθλητικός Ορειβατικός Σύλλογος Εράτυρας «Η Σέλτσα», Ιππικός Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Σιάτιστας «Ο Άγιος Μόδεστος», Σύλλογος Γυναικών Τσοτυλίου, «Ολυμπιακή Φλόγα» Νεάπολης, Πολιτιστικός Σύλλογος Πενταλόφου.

20.30 Κεντρική Πλατεία: Χορευτικά & Φανός Σκ΄ρκας.

21.00 Φανός Σκ΄ρκα: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

11.00 Κεντρική Πλατεία – Κεντρικοί Πεζόδρομοι: SOURD GAMES, με διοργανωτές τους Προσκόπους και το Τοπικό Συμβούλιο Νέων Κοζάνης.

ΒΡΑΔΙΑ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

19.30 – 20.00  Κεντρική Πλατεία: Συμμετέχουν: Σύλλογος Γρεβενιωτών Κοζάνης «Ο Αιμιλιανός»,  Σύλλογος Γρεβενιωτών Θεσσαλονίκης, Φιλοπροοδευτικός Σύλλογος Σαμαριναίων Κοζάνης «Η Αγία Παρασκευή», Εξωραϊστικός Μορφωτικός Όμιλος Δεσκάτης και Τμήμα Παραδοσιακών Χορών Δήμου Γρεβενών.

20.00 – 20.30 Κεντρική Πλατεία: Φανός Κόζιανη.

20.30 – 21.00  Κεντρική Πλατεία: Χορευτικά & Φανός Αλώνια.

21.00 Φανός Αλώνια: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

21.00 Φανός Κόζιανη: Άναμμα & γλέντι του Φανού.

ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

ΒΡΑΔΙΑ ΜΙΚΡΑΣΙΑΣ – ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑΣ & ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

18.30 – 19.00 Κεντρική ΠλατείαΚαππαδοκία. Συμμετέχουν:  Πολιτιστικός Σύλλογος Πετρανών, Σύλλογος Φαρασιωτών Καππαδοκίας Βαθυλάκου Κοζάνης, Πολιτιστικός Σύλλογος Δαμιανού Γιαννιτσών Νομού Πέλλας «Ο Διογένης».

19.00 – 19.30 Κεντρική ΠλατείαΜικρασία. Συμμετέχουν: Σύλλογος Μικρασιατών ΠΕ Κοζάνης, Σύλλογος Μικρασιατών & Θρακιωτών Κοζάνης (πρώην Δήμου Ελλησπόντου), Πολιτιστικός Σύλλογος Κουβουκλιωτών «Όσιος Βαραβάτος», Σύλλογος Μικρασιατών Πτολεμαΐδας «Η Μικρά Ασία», Σύλλογος Μικρασίας Περαίας Νομού Πέλλας, Πολιτιστικός Όμιλος Μαρκόπουλου και Πόρτο Ράφτη Αττικής «Δήλιος Απόλλων», Σύλλογος Μικρασιατών προσφύγων Αιτωλοακαρνανίας.

19.30 – 20.30 Κεντρική ΠλατείαΧορευτικά Τμήματα Πολιτιστικών Συλλόγων Κοζάνης, συμμετέχουν: Πολιτιστικός Σύλλογος Κοζάνης «Οι Μακεδνοί», Σύνδεσμος Γραμμάτων και Τεχνών Ν. Κοζάνης, Χορευτικός Όμιλος Κοζάνης, Λαογραφικός Όμιλος Κοζάνης «Φίλοι της Παράδοσης» και Πολιτιστικός Σύλλογος «Κόζιανη».

21.00 Κεντρική Πλατεία: Μοντέρνοι χοροί. Συμμετέχουν: Μακεδονική Δύναμη, Ακάδημος (Γυμναστήριο Σάντρα) και Α.Σ. Διάπλαση.

22.00 Κεντρική Πλατεία: Πάρτι Νεολαίας του Τοπικού Συμβουλίου Νέων Κοζάνης.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ  10 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

11.00 Ιστορική ξενάγηση στα αξιοθέατα της πόλης (Άγιος Νικόλαος, Αρχαιολογική Συλλογή Κοζάνης, Αρχοντικό Βούρκα, Δημοτική Χαρτοθήκη, Μουσείο Σύγχρονης Τοπικής Ιστορίας) με τη διπλωματούχο ξεναγό κ. Έλενα Τσιόπτσια. Σημείο εκκίνησης Δημαρχείο.

15.00 Παύλου Μελά έως τέρμα Πλατείας Αριστοτέλους

ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΑΡΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΜΑΔΩΝ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΩΝ

Μετά το πέρας της παρέλασης, Κεντρική Πλατεία: Άναμμα Κεντρικού Φανού από τον Δήμαρχο Κοζάνης κ. Λευτέρη Ιωαννίδη – Δεξίωση στο Δημαρχείο

18.00 Κεντρικοί πεζόδρομοι – κεντρική πλατεία: Παρέλαση ομάδας κρουστών «Batala Salonica».

20.30 Άναμμα όλων των Φανών: Άη Δημήτρης, Άη Θανάσης, Αλώνια, Αριστοτέλης, Γιτιά, Κεραμαριό, Κόζιανη, Κρεβατάκια, Μπουγδανάθκα, Π. Μελάς, Πηγαδ’ απ’ του Κεραμαριό, Κασμιρτζήδις, Πλατάνια, Σκ’ρκα.

ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

Στις παρακάτω τοποθεσίες προσφέρονται νηστίσιμα από Συλλόγους:

10.00  Πλατεία Κερασιάς, Αθλητικός & Μορφωτικός Σύλλογος Κερασιάς «Ελιμειακός»

Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Συλλόγου, πολιτιστικός Σύλλογος Ροδιανής

11.00  Αιανή στους φανούς«Τσ’ Μυρμήγκως» και «Ου Μύλους»

Αγία Παρασκευή Κοζάνης, Σύλλογος Σαμαριναίων Κοζάνης «Η Αγία Παρασκευή»
Στο χώρο του συλλόγου, Πολιτιστικός Σύλλογος Κάτω Κώμης «Αριστοτέλης»
Εξωκλήσι Αγίου Πνεύματος, Δημοτική Ενότητα Κρόκου & Πολιτιστικός Σύλλογος Κρόκου «Ιωακείμ Λιούλιας»
Πλατεία Ρυμνίου, Τοπική Κοινότητα Ρυμνίου (σε περίπτωση κακοκαιρίας στο πνευματικό κέντρο)
Παλιό Δημοτικό Σχολείο Πτελέας, Αθλητικός Μορφωτικός Σύλλογος «Δόξα Πτελέας»
Παναγία Καισαρειάς, Πολιτιστικός Σύλλογος Καισαρειάς «Τα 7 πλατάνια»
Στο χώρο του συλλόγου, Πολιτιστικός Σύλλογος Άνω Κώμης
Αίθουσα Τοπικής Κοινότητας Χρωμίου, Πολιτιστικός Σύλλογος Χρωμίου «Ρωμιοσύνη»
Εξωκκλήσι Αγίου Αθανασίου Μηλιάς, Πολιτιστικός Σύλλογος Μηλιάς «Προοδευτικός»
Αίθουσα δεξιώσεων του Ι.Ν. Κωνσταντίνου & Ελένης, Πολιτιστικός Σύλλογος Καπνοχωρίου «Άγιος Γεώργιος»
Λόφο του Αη Λια (σε περίπτωση κακοκαιρίας στο χώρο του Συλλόγου), Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Μεταμόρφωσης

12.00 Ιππικό Κέντρο Πετρανών, Ιππικός Σύλλογος Κοζάνης

Παραδοσιακός Νερόμυλος Λευκοπηγής, ΕΜΑΣ «Μέγας Αλέξανδρος»
Εξωκλήσι Αγίου Αθανασίου Αγίας Παρασκευής, Μορφωτικός, Αθλητικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής
Ψηλός Αη Λιας Κοζάνης, Ελληνικός Ορειβατικός Σύνδεσμος Κοζάνης
Καταφύγιο Σμάθκο Κοζάνης, Σύλλογος Ελλήνων Ορειβατών Κοζάνης
Πρώην Δημοτικό Σχολείο Μελισσίων, Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Μελισσίων
Δάσος Κουρί Κοζάνης/Κατασκηνωτικό Κέντρο «Γ. Χαλκιάς», Ένωση Παλαιών Προσκόπων Κοζάνης

13.00 Περιοχή Σμάθκο Κοζάνης, Σύλλογος «Κασμιρτζήδις»

Σχετικά άρθρα

Χρυσή Τομή
Χρυσή Τομή
Κινηματογράφος Γρεβενών
ΤΣΙΟΓΚΑΣ
MPANTHS
ΠΩΛΕΙΤΑΙ
ΠΩΛΕΙΤΑΙ

Follow Us

ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ
Πωλείται
Πωλείται
ΠΩΛΕΙΤΑΙ
ΠΩΛΕΙΤΑΙ
ΠΩΛΕΙΤΑΙ
Ανταλλαγή διαμερίσματος
Ζητείται
ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ
ENOIKIAZETAI
ΠΩΛΕΙΤΑΙ
Πωλείται
ΗΛΕΚΤΡΟΝ
 
TSIOVAKAS
Σεμερτζίδης
Κανάλι 28 | Ράδιο Γρεβενά 101,5

Καιρός

Γρεβενά

Αναγνώστου Ιωάννης