Ζιώγας

ΑΕΠ ΒΑΤΟΛΑΚΚΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 2-4 – Διαβάστε όλο το ρεπορτάζ του αγώνα

Εμφατικό ξεκίνημα για Απόλλωνα

Τι κι αν δεν είχε κάνει ούτε ένα φιλικό παιχνίδι κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας; Ο Απόλλων Καλαμαριάς μπήκε «φουριόζος» στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής, αφού πέρασε με εμφατικό τρόπο από τα Γρεβενά.

Νίκησε με 4-2 την ΑΕΠ Βατολάκκου και κατέγραψε έτσι την πρώτη του επιτυχία στον φετινό μαραθώνιο, έχοντας μάλιστα τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ στη χθεσινή αναμέτρηση!

Οι «κοκκινόμαυροι» έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με 3-0 από νωρίς, χαλάρωσαν όμως στην πορεία του ματς, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε δυο λεπτά μέσα, σε 3-2, αλλά οι παίκτες του Καλαϊτζίδη σοβαρεύτηκαν και έφτασαν εντέλει και σε τέταρτο γκολ, με αποτέλεσμα να φύγουν με το «τρίποντο» από τα Γρεβενά.

Από νωρίς

Είναι γεγονός, ότι οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Πόποβιτς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δεληγιάννη για να γίνει έτσι το 1-0. Ο Απόλλων συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 18’ πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Πάλι, ο Πόποβιτς, αφού εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα των γηπεδούχων αδράνησε και ο Βεργώνης δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-0. Εξι λεπτά μετά; «Καθάρισε» το παιχνίδι με τον Κυβελίδη, φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Δεν ήταν όμως μόνο αυτό, αφού στο 34’ άγγιξε και τέταρτο τέρμα, όμως το πλασέ του Κυβελίδη κατέληξε στο δοκάρι.

Η μείωση και το «φινάλε»

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά. Στο 54’ ο Αντωνιάδης επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Χαραλαμπίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μένκα μειώνοντας σε 3-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό, δυο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μπλάντο.

Τελικά, ο Ν΄ Λουντούλου στο 66’ ήταν αυτός που έδωσε τη χαριστική βολή στην ΑΕΠ, με τον Γάλλο μέσο να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή και να γράφει το 4-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΠ ΒΑΤΟΛΑΚΚΟΥ: Δεληγιάννης, Τσαγγαλίδης, Τσιαρτσιώτης, Αντωνιάδης (75΄ Μανιατέας), Μπιμπίρης, Χαραλαμπίδης, Μπιζιώτας, Κοτσαντίσογλου Α. (80΄ Νεστορόπουλος), Ζολώτας, Ζαχαριουδάκης, Βογδόπουλος (46΄ Μπλάντος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Μένκα, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Ντόικιτς, Καλογέρης (82΄ Καλαϊτζίδης), Βεργώνης, Συμελίδης, Ν’ Λουντούλου, Πόποβιτς (78΄ Ρόβας), και Κυβελίδης (74΄ Φάμπιο).