![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Η πρώτη Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία και Κουρά δύο νέων μοναχών στην Ιερά Μονή Αγίου Νικάνορος Ζάβορδας (φωτογραφίες)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2017/03/20170301_132002-e1488443116935.jpg)
Κατάνυξη, ιεροπρέπεια, μοναστική τάξη πλημμύρισαν το καθολικό της Ιεράς Μονής Αγίου Νικάνορος Ζάβορδας, στην πρώτη Θεία Λειτουργία των προηγιασμένων δώρων, ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Γρεβενών κ. Δαβίδ, ο οποίος και έκειρε δύο νέους μοναχούς της αδελφότητας. Μάλιστα, ο ένας έλαβε το όνομα του κτήτορα της Ιεράς Μονής, Αγίου Νικάνορα, ενώ ο δεύτερος του αγαπητού φίλου του Αγίου Νικάνορα, Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω.
Ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε στους νέους πατέρες να προκόψουν και να αγιάσουν και να γίνουν φωτεινά παραδείγματα όχι μόνο στο μοναστήρι αλλά και σε ολόκληρη Εκκλησία, ενώ η Χάρη του Θεού να χαρίζει στον γέροντα και στην αδελφότητα προκοπή βίου και πίστεως, ώστε το μοναστήρι να είναι πνευματική κυψέλη και φάρος που θα φωτίζει την Εκκλησία.
- Προηγούμενο Δ.Δ.Ε. ΓΡΕΒΕΝΩΝ: Πρόγραμμα εξετάσεων για τη λήψη του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας
- Επόμενο Πέμπτη 2 Μαρτίου: Πυρσός Γρεβενών 1971-2007: Οι αγώνες, οι συνθέσεις, οι βαθμολογίες και τα γκολ. Σήμερα ΑΕΤΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ-ΠΥΡΣΟΣ, ΠΥΡΣΟΣ-ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ Ν. ΝΙΚΟΜΗΔΕΙΑΣ, ΠΟΞΗΡΟΚΡΗΝΗΣ-ΠΥΡΣΟΣ