![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Αγώνες αλεξίπτωτου πλαγιάς στο γειτονικό Δήμο Κόνιτσας
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2016/08/19-e1471847060910.jpg)
Ένα όμορφο θέαμα με αλεξίπτωτα πλαγιάς απολαμβάνουν, από χθες, όσοι βρίσκονται στην Κόνιτσα, καθώς πραγματοποιούνται στην ακριτική κωμόπολη αγώνες που διοργανώνει το Αεραθλητικό Σωματείο Ιωαννίνων και υποστηρίζει ο Δήμος Κόνιτσας.
Αθλητές από διάφορες περιοχές στην Ελλάδα συμμετέχουν στον αγώνα, σε μία περιοχή που θεωρείται από τις καλύτερες για το αγώνισμα στη χώρα μας, όπως αναφέρει ο Πρόεδρος του Αεραθλητικού Σωματείου Ιωαννίνων, Γιώργος Μπακάρος. Ο καιρός είναι ευνοϊκός και το πέταγμα των αλεξίπτωτων γίνεται από την κορυφή του Προφήτη Ηλία,που βρίσκεται πάνω από την κωμόπολη
Την ικανοποίηση του για τη διοργάνωση εξέφρασε ο δήμαρχος, Ανδρέας Παπασπύρου, και επισήμανε πως ο αθλητισμός είναι μια δημιουργική απασχόληση για τους νέους ανθρώπους που ταυτόχρονα μπορεί να λειτουργήσει ως μοχλός τουριστικής ανάπτυξης για την περιοχή του.
Ο κ. Παπασπύρου, ανεβάζει πιο ψηλά τον πήχη και φιλοδοξεί για μεγαλύτερες διοργανώσεις, οι οποίες θα αυξήσουν και την επισημότητα στην περιοχή. Για την επόμενη χρονιά, όπως λέει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, με την υποστήριξη από την Γ.Γ Αθλητισμού προσδοκά να πραγματοποιηθεί το πανελλήνιο πρωτάθλημα αλεξίπτωτου πλαγιάς και αργότερα «γιατί όχι, το Προπαγκόσμιο και Παγκόσμιο».
Προσθέτει ότι η περιοχή προσφέρεται και για άλλα αθλήματα, όπως κανόε-καγιάκ, ράφτινγκ, τοξοβολία, ποδήλατο βουνού. Μάλιστα, αυτή την περίοδο γίνεται η διάνοιξη μονοπατιού μήκους 25χιλιομέτρων από την Κόνιτσα στην κορυφή της Τύμφης και από εκεί στην Μονή Στομίου και το παλιό γεφύρι στον Αώο.
- Προηγούμενο Ανίτσα Φιλλιπαίων: Τιμήθηκε και φέτος η μνήμη των πεσόντων του Ελληνοϊταλικού Πολέμου 1940 (ΒΙΝΤΕΟ – ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ)
- Επόμενο Στην Πίνδο το γηραιότερο δέντρο της Ευρώπης. Φύτρωσε το έτος 941