![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΜΗΤΣΙΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΦΥΠ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/11/unnamed-13-e1447066363743.jpg)
Στη Θεσσαλονίκη βρέθηκε πρόσφατα ο Πρόεδρος του Συλλόγου Μακεδόνων Ηρακλείου Αττικής « Ο Μέγας Αλέξανδρος», Ιωάννης Μήτσιος. Κατά τη διάρκεια της παραμονής του ο κ. Μήτσιος επισκέφθηκε εθιμοτυπικά τον Παναγιότατο Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης, κ.κ. Άνθιμο και την υφυπουργό Μακεδονίας Θράκης κ. Μαρία Κόλλια, βουλευτή Σερρών.
Στις συναντήσεις του ο κ. Μήτσιος, παρουσίασε τις δράσεις του Συλλόγου των Μακεδόνων Ηρακλείου Αττικής και τόνισε την ανάγκη ευρύτερης στήριξης της Μακεδονίας και των τοπικών κοινωνιών της , από όλους τους απόδημους, σε μια περίοδο που η ανεργία και η οικονομική κρίση έχει γονατίσει όλη τη βόρειο Ελλάδα.
Επίσης, συζητήθηκαν οι εξελίξεις στα εθνικά θέματα και ιδιαίτερα στο Μακεδονικό, ένα ζήτημα που απασχολεί τον ελληνισμό μιας και η επίλυσή του χρονίζει, την ίδια στιγμή που ο αλυτρωτισμός των γειτόνων συνεχίζεται αμείωτος παραχαράσσοντας την ιστορία και τον πολιτισμό της Μακεδονίας.
- Προηγούμενο Φράκαραν τα Ταμεία από τις 330.000 αιτήσεις συνταξιοδότησης – Αποκαλυπτικά στοιχεία
- Επόμενο Ενημερωτική συνάντηση για το σχολικό εκφοβισμό, με εκπρόσωπο από τον Εθελοντικό Οργανισμό για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στην αίθουσα «Πέτρος Σιούλης» του Διοικητηρίου Γρεβενών