![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Αποκατάσταση της σχέσης μας με το φαγητό κατά την 2η συνάντηση στην φετινή Σχολή Γονέων και Νέων Ζευγαριών
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2023/12/0-02-05-b295a2eae19e2e0613e8aa5d62b1728722ecadcfbe188e3561cc2efbdbe40379_77d4ffb982cd9aed-e1702634858555.jpg)
Με μία ακόμη συνάντηση την περασμένη Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023, στον χώρο του Πνευματικού Κέντρου της Ι.Μ. Γρεβενών, συνεχίστηκε η φετινή Σχολή Γονέων & Νέων Ζευγαριών της Μητροπόλεώς μας. Σε αυτήν η Δρ. Χριστίνα Σεραφείμ παρουσίασε το θέμα: «Θεραπεύοντας την σχέση με το φαγητό». Στην παρουσίαση έγινε προσπάθεια ανάλυσης σχέση μας με το φαγητό. Μία σχέση που είναι διασαλευμένη, καθώς, σύμφωνα με την ομιλήτρια, η σύγχρονη κοινωνία έχει εκδυτικοποιηθεί σχεδόν σε όλα και άρα και στο φαγητό. Με αρκετές παραπομπές σε κείμενα των Πατέρων, της Εκκλησίας αλλά και της ελληνικής παράδοσης η καλεσμένη έδειξε με τον τρόπο της πως η ενοχοποίηση του φαγητού δεν είναι κάτι που μας ταιριάζει. Όπως όλες τις σχέσεις χρειάζονται στήριξη, έτσι και στο φαγητό. Η αναζήτηση διαιτολόγου σημαίνει πως θέλουμε κηδεμόνα στην σχέση μας με το φαγητό.
Εν τέλει, η κα. Σεραφείμ εμβάθυνε με τον τρόπο της και κατέδειξε πως η σχέση με το φαγητό οφείλει να είναι ώριμη και ορθή και πρώτο βήμα είναι η ευαισθητοποίηση, αλλάζοντας πρώτα εκ των έσω, όπως υποσημειώνεται και στον τίτλο του βιβλίου της.
- Προηγούμενο Συνεδριάζει το Δημοτικό Συμβούλιο Γρεβενών την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου
- Επόμενο “Ε Λ Π Ι Δ Α”: Προγραμματισμένες Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις