ΓΡΙΔΑΣ
SPONSORS
Ζιώγας

Η Εθνική Ανδρών για ένα πόντο, προκρίθηκε στις 16!

Η Εθνική Ανδρών volley προκρίθηκε (για ένα πόντο!!) στις 16 καλύτερες ομάδες του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αφού μετά τη νίκη της Ρουμανίας επί της Πορτογαλίας με 3-1, ευνοήθηκε στην τριπλή ισοβαθμία και πήρε την πολύτιμη τετάρτη θέση, που της δίνει το δικαίωμα να συνεχίσει στο θεσμό, αντιμετωπίζοντας τον πρώτο του Γ’ ομίλου που είναι η Ρωσία.
6.Ρουμανία 1 νίκη – 4 ήττες, 3 βαθμοί, 5-13 σετ, 372-439 πόντοι

Απίστευτο και όμως αληθινό. Η Εθνική χρειαζόταν ένα μικρό θαύμα για να προκριθεί στη φάση των «16» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και η Ρουμανία φρόντισε να της κάνει το μεγαλύτερο δώρο.
Η Ρουμανία νίκησε την Πορτογαλία με 3-1 σετ και έτσι Ελλάδα, Πορτογαλία και Ρουμανία βρέθηκαν στην απόλυτη ισοβαθμία. Ισοβαθμία στις μεταξύ τους νίκες, στις νίκες – ήττες και στα σετ. Από εκεί και πέρα μέτρησαν οι συνολικοί πόντοι και η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη από την Πορτογαλία μόλις κατά έναν πόντο!
Συγκεκριμένα στην τριπλή ισοβαθμία σε νίκες (από μία), στους βαθμούς (από 3β.) και σετ (5-13). Η πρόκριση κρίθηκε στους πόντους, με την Ελλάδα να παίρνει την πρόκριση με κλάσμα καλύτερο κατά 0,002  (386/432=0,8935 ενώ η Πορτογαλία είχε 386/433=0,8915)!
Η Εθνική μας ομάδα κατέλαβε την 4η θέση στον όμιλο και θα ταξιδέψει στην Σλοβενία για να αναμετρηθεί με τη Ρωσία το Σάββατο 21/9 .
Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν με 1-0 σετ, οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν και ξεκίνησαν δυνατά το τρίτο με το σκορ στο 4-0 και 9-5, αλλά οι Ρουμάνοι παρόλο που γνώριζαν ότι δεν είχαν σχεδόν καμία ελπίδα (δεν είχαν καλό συντελεστή πόντων) γύρισαν με άνεση το σετ επικρατώντας με 18-25 κι αυτή η διαφορά ήταν πλέον που έκανε πιο πιθανή την πρόκριση της Εθνικής.
Η Πορτογαλία παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο κυνηγούσε συνεχώς το σκορ και προσπέρασε 17-16 με άσο του Μάρκο Φερέιρα, αλλά η Ρουμανία ξαναπήρε το προβάδισμα για να φτάσουμε στο 23-23. Ο προπονητής της Πορτογαλίας απέσυρε τον Μάρκο Φερέιρα από το σερβίς, ο Μπρούνο που μπήκε πέρασε απλά τη μπάλα με τον Ατσιομπανιτέι να κάνει το 24-23 και ο ίδιος παίκτης τελείωσε και την κόντρα μπάλα μετά από ένα απίθανο ράλι διαμορφώνοντας το τελικό 25-23 που έστειλε την Ελλάδα στους 16.
Ελλάδα, Ρουμανία και Πορτογαλία ισοβάθμισαν στην 4η θέση με ίδιο ρεκόρ (1 νίκη-5 ήττες), ίδια σετ (5-13), αλλά η διαφορά ήταν στους πόντους όπου η εθνική είχε 386 κερδισμένους, 432 χαμένους και συντελεστή 0.89354, οι Πορτογάλοι 386-433 (!!!) και συντελεστή 0.8915 και οι Ρουμάνοι 372-439 (και συντελεστή 0.84).

Διαιτητές: Φερνάντεζ, Κνιζνίκοφ.