![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Νέα ημέρα αργίας για τα σχολεία
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2017/03/d6082a9f-4o-dimotiko-sxoleio-grev.jpg)
Το Υπουργείο Παιδείας κατέθεσε σήμερα στην Κεντρική Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής το Σχέδιο Νόμου για την ίδρυση του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Από την Αιτιολογική Έκθεση αλλά και το περιεχόμενο της παρ. 3 του Άρθρου 26 πληροφορούμαστε ότι η εορτή των Τριών Ιεραρχών μετατρέπεται και για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση σε ημέρα αργίας όπως ισχύει και για τη δευτεροβάθμια.
Τούτο πρακτικά σημαίνει ότι η 30η Ιανουαρίου δεν θα είναι ημέρα εκκλησιασμού ούτε εκδηλώσεων στα σχολεία προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών αλλά ημέρα αργίας δηλ. μία ευκαιρία ανάπαυσης εκπαιδευτικών και μαθητών.
Η παρ. 3 του Άρθρου 26 αναφέρει:
- α) Η περίπτ. ια΄ της παρ. 1 του άρθρου 3 του π.δ. 79/2017 (Α΄ 109, διόρθ. σφάλμ. Α΄112) αντικαθίσταται ως εξής: «ια) την εορτή των Τριών Ιεραρχών, την ημέρα της εορτής του Πολιούχου της έδρας του σχολείου και την ημέρα της τοπικής εθνικής εορτής.» Η ισχύς του προηγούμενου εδαφίου αρχίζει από την 30ή-1-2018.
β) Καταργείται η περίπτ. δ΄ της παρ. 2 του άρθρου 3 του π.δ. 79/2017.
Στην Αιτιολογική Έκθεση αναφέρεται σχετικά:
Με την παρ. 3 (του Άρθρου 26) ορίζεται ότι η εορτή των Τριών Ιεραρχών αποτελεί ημέρα αργίας για τις σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Παράλληλα, καταργείται η περίπτ. δ΄ της παρ. 2 του άρθρου 3 του π.δ. 79/2017 (Α΄ 109, διόρθ. σφάλμ. Α΄112) η οποία όριζε ότι στις σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης κατά την ημέρα αυτή πραγματοποιούνται εορταστικές εκδηλώσεις, σε αντίθεση με την περίπτ. β΄ της παρ. 3 του άρθρου 2 του π.δ. 104/1979 (Α΄ 23) που ορίζει ρητά ότι η ίδια ημέρα αποτελεί ημέρα αργίας για τις σχολικές μονάδες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
- Προηγούμενο Mουσική εκδήλωση με τη μπάντα της Ελληνικής Αστυνομίας, ψυχαγωγικού-φιλανθρωπικού χαρακτήρα, με τίτλο «Σαν παλιό σινεμά…» την Κυριακή στην Κοζάνη
- Επόμενο Μακεδονικοί σφετερισμοί*Του Δημήτρη Ψευτογκά