ΤΑΞΙ
ΓΡΙΔΑΣ
SPONSORS
Ζιώγας

Τριάρα ο «απελευθερωμένος» Πυρσός – Ισοπαλία και πάλι τα Αεράτα – Πρώτη ήττα για Κοζάνη

Το άγχος έχει φύγει εδώ και δύο εβδομάδες από τον Πυρσό και πλέον η ομάδα χωρίς πίεση κατάφερε και σημείωσε άλλη μια νίκη απέναντι στον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας με σκορ 3-0.

Ισοπαλία απέσπασαν τα Γρεβενά Αεράτα από τα Λευκάδια Ημαθίας με σκόρ 1-1.

Στα αξιοσημείωτα της προτελευταίας αγωνιστικής η πρώτη ήττα της Κοζάνης στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Πυρσός-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας : Στο πρώτο μέρος δεν σημειώθηκαν ιδιαίτερες φάσεις, αποτέλεσμα των αρκετών αλλαγών που έκαναν οι δύο τεχνικοί. Όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους κι έφτασαν εύκολα στη νίκη. Στο 62’ ο Παπαδόπουλος έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Λαφατζής απέκρουσε ασθενώς και ο Τσαρτσαρής με σουτ έκανε το 1-0. Στο 66’ ο Δούμας εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση της άμυνας του Αχιλλέα, έσωσε στον Παπαδόπουλο και έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 90’ ο Ασλανίδης.

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Σωτήρης Μαυροδήμος): Αθανασόπουλος, Θεοχαράκης, Τσαρτσαρής (86’ Ασλανίδης), Μπόλος (72’ Τσαρτσιώτης), Κυριακίδης, Κοτσαντίσογλου, Καραγιάννης, Ρόβας, Δούμας, Κοσμίδης (40’ Παπαδόπουλος Θ.), Παπαδόπουλος Κ.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ (Δημήτρης Παπούλας): Λαφατζής, Μπαγκέας, Πανάνος (25’ Παπαδόπουλος Γ.), Γκόλιας, Τασίδης, Παυλίδης (74’ Αδαμίδης), Καπασακαλίδης, Ευαγγελόπουλος, Κλιάνης, Νάκας, Γελαδάρης

Αεράτα-Λευκάδια:  Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές, μιας και τα πάντα έχουν κριθεί στον όμιλο, γι’ αυτό στο πρώτο μέρος δεν είχε καλό ρυθμό το παιχνίδι. Στο 59’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα… οικογενειακό γκολ, καθώς ο Παναγιώτης Λάλλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Θωμάς Λάλλος από κοντά έκανε το 1-0. Τα Λευκάδια κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πετρίδης εκτέλεσε το φάουλ και ο Παπαστεργίου διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ (Νίκος Μπαλοδήμος): Χρηστάκης, Τσεπίδης, Αποστολίδης, Κατσαντώνης, Λάλλος Θ., Μπαρμπαγιάννης, Ντινόπςυλος (46’ Χαστάς), Βασιλόπουλος, Δημητριάδης, Χαματάι, Λάλλος Π.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ (Νίκος Παπανώτας): Μαλέσιος, Κοτζαχρήστος, Λεκάκης, Χαρατσίδης, Μαριορίδης, Πίττος, Καλαϊτζίδης (70’ Σιδηρόπουλος), Πετρίδης, Παπακωνσταντίνου (64’ Γιόφτης), Πέτγαζλης, Ιντος (57’ Παπαστεργίου)