![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Σαμαρίνα: Φωτογραφία του 1930 – Πως ήταν το χωριό
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2013/09/grevenamedia-16.jpg)
Η φωτογραφία της Σαμαρίνας εστάλη από φίλο Σαμαριναίο και χρονολογείται το έτος 1930. Διακρίνεται η εκκλησία της Μεγάλης Παναγιάς με το γνωστό αιωνόβιο πεύκο στο Ιερό καθώς και το Δημοτικό Σχολείο.
Η συνοικία που υπάρχει σήμερα στο κάτω μέρος του σχολείου, το 1930 δεν υπήρχε. Διακρίνονται τα οικόπεδα χωρισμένα με πετρόχτιστα πεζούλια ενώ και η βλάστηση μέσα στο χωριό είναι ελάχιστη.
Επίσης, είναι φανερά διάφορα πέτρινα σπίτια της εποχής!
- Προηγούμενο Γ.Σουρής:Ώ Ελλάς, ηρώων χώρα, τί γαϊδάρους βγάζεις τώρα;
- Επόμενο Ανεξήγητες ασπρόμαυρες φωτογραφίες