![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/6-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/5-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/2-1.jpg)
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2015/01/1-1.jpg)
Κοζάνη :Έλαβε… τραπεζικώς τα 500 ευρώ αλλά δεν πούλησε τη μηχανή!
![](https://grevenamedia.gr/wp-content/uploads/2013/08/BMW-R100R-11.jpg)
Από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Κοζάνης, σχηματίστηκε δικογραφία κατά 46χρονου ημεδαπού, για απάτη μέσω διαδικτύου, σε βάρος 28χρονου ημεδαπού.
Συγκεκριμένα, όπως κατήγγειλε ο παθών, 46χρονος ημεδαπός τον εξαπάτησε αφού κατάφερε να του αποσπάσει το χρηματικό ποσό των πεντακοσίων (500) ευρώ, το οποίο την 02-08-2013 κατέθεσε σε τραπεζικό λογαριασμό, για αγορά μοτοσικλέτας που συμφώνησαν μέσω διαδικτύου, η οποία δεν πραγματοποιήθηκε.
Προανάκριση διενεργεί το Τμήμα Ασφαλείας Κοζάνης.
Η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, με αφορμή το παραπάνω περιστατικό, συνιστά και προτρέπει τους χρήστες του διαδικτύου:
- Να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στις συναλλαγές που πραγματοποιούν μέσω του διαδικτύου
- Σε περιπτώσεις συναλλαγών και για την αποφυγή πιθανής εξαπάτησής τους, κατά την αγορά αγαθών ή υπηρεσιών, θα πρέπει να ελέγχουν αν η ιστοσελίδα που χρησιμοποιούν είναι έγκυρη και να επιλέγουν για τις αγορές τους, μόνο γνωστές και ασφαλείς ιστοσελίδες
- Να χρησιμοποιούν προπληρωμένες κάρτες (prepaid cards) στις διαδικτυακές αγορές τους, ώστε να είναι διαθέσιμο αποκλειστικά και μόνο το ποσό που πρόκειται να χρησιμοποιηθεί άμεσα, ενώ παράλληλα με αυτό τον τρόπο δίνεται η δυνατότητα προσθήκης χρημάτων μόνο όταν υπάρξει ανάγκη, προκειμένου να διεκπεραιώνονται με ασφάλεια οι διαδικτυακές συναλλαγές
- Σε περίπτωση που διαπιστώσουν ότι έχουν πέσει θύμα διαδικτυακής απάτης, να απευθυνθούν στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος είτε τηλεφωνώντας στους αριθμούς 100, 210-64 76 464 και 210-64 76 461, είτε στέλνοντας e-mail στο 11012@hellenicpolice.gr
- Προηγούμενο Φλώρινα :Αλβανός έκοβε ξύλα σε Ελληνικό έδαφος – Συνελήφθη
- Επόμενο ΄΄ Χορεύει΄΄ το Μεγάλο Σειρήνι την Παρασκευή 9 Αυγούστου