SPONSORS
Ζιώγας

Ακρίτας Αχλάδας – Πυρσός 2 – 3

Πρώτη νίκη για τους πράσινους.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε προχθές στη Φλώρινα, όπου ο Πυρσός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, νίκησε τελικά 3 – 2  τον Ακρίτα Αχλάδας. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι επέβαλαν το ρυθμό τους, δημιούργησαν ευκαιρίες, με αποτέλεσμα να αποδράσουν με το τρίποντο και φυσικά την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο 20΄θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, το σουτ όμως του Δούνα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 25΄ο Ακρίτας άνοιξε το σκορ με πέναλτυ του Ντώνου, όπου αποβλήθηκε ο  Αλυσανδράτος 1 – 0. στο 45΄διπλασίασε τα τέρματα ο ίδιος παίκτης 2 – 0. Από ωραίος ο Ντώνος έγινε μοιραίος, καθώς με την έναρξη του ημίχρονου είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο με ισορροπία επανήλθε και ο Πυρσός άρχισε το σφυροκόπημα, αρχικά στο ΓΠ με κεφαλιά του Χαραλαμπίδη μείωσε 2-1, ενώ ο Γκέτσιος στο 63΄ισοφάρισε. Στο 74΄ο Δούμας είχε δεύτερο δοκάρι, στο 80΄ο Μπλάντος στάθηκε στόχος αφού είχε δοκάρι ο Πυρσός συνέχιζε να πιέζει απέδωσε και στις καθυστερήσεις με τον Γεωργίου να σημειώνει το τελικό 2 – 3, και τον Πυρσό να φεύγει με τους τρείς βαθμούς.