Λίτσας

Κατηγορίες

ΚΕΝΤΡΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

Πυρσός- Αεράτα 2-0 (25/10/2011)

Σε προσωπική υπόθεση μετέτρεψε το τοπικό ντέρμπι Πυρσού- Αεράτα 2-0 για την προκριματική φάση του Κυπέλλου ο Άκης Γεωργίου με δύο τέρματα που σημείωσε στο 54΄και 57΄. Το παιχνίδι διεξήχθη παρουσία 200 και πλέον φιλάθλων. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τα Αεράτα να έχουν δοκάρι στο 13΄με κεφαλιά του Νασιόπουλου και να δημιουργούν ευκαιρίες με τους Δημόπουλο, Παπακώστα. Ο Πυρσός απείλησε την εστία του Βίδρα με τους Κοτσατίσογλου στο 10΄ με δυνατό σουτ έφυγε πάνω από τα δοκάρια και με τον Γεωργίου στο 30΄να χάνει ευκαιρία από κοντά. Στο δεύτερο ημίχρονο όπως είπαμε ανέλαβε δράση ο Γεωργίου και στο 54΄εκμεταλευόμενος λάθος του Δημητριάδη άνοιξε το σκορ. Στο 57΄ξανά ο Γεωργίου πήρε την μπάλα, πέρασε πλασέ διπλασίασε τα τέρματα γα τους πράσινους. Στο 68΄ο Γεωργίου από πλάγια πέρασε τέσσερις παίκτες πάσαρε στο σημείο του πέναλτι ο Τζερεμές που βρέθηκε άργησε και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλό. Τα Αεράτα ανέβασαν την απόδοση τους στην συνέχεια, απείλησαν   την εστία του Πυρσού με τον  Στεργιόπουλο στο 70΄και 90΄αλλ δεν μπόρεσαν να σημειώσουν γκολ και έτσι ο Πυρσός πέρασε στην επόμενη φάση Κυπέλλου. Πάντως και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θέλουν δουλειά ακόμη για το πρωτάθλημα που ξεκινάει περίπου σε ένα μήνα.

Κόκκινη κάρτα Σκέντζιος 76΄

Διαιτητής Καραλιόλιος, Χαρίσης, Ρίγγος και οι τρείς αρίστευσαν , τέταρτος διαιτητής Τσέτσιλας Κώστας.

Πυρσός: Αλυσανδράτος- Μπούκας- Κυριακίδης 65’- Τζερεμές- Γκέτσιος- Μπόλος- Κοτσατίσογλου- 75΄- Μπόζιαρης- Δούμας- Χαραλαμίδης- Τσαρτσαρής- Γεωργίου- Μπλάντος 85΄- Σούλας.

Αεράτα: Βίδρας- Στγεργιόπουλος- Δημητριάδης- Λάλλος Θ- Νασιόπουλος- Ίττης- Ιωαννίδης- Παπακώστας 78’- Ντινόπουλος- Δημόπουλος- Καραγιάννης- Λάλλος θ.