ΓΡΙΔΑΣ
SPONSORS
Ζιώγας

Το Σάββατο στο Λίντζ της Αυστρίας ο Τεντόγλου. Οι επιδόσεις του στο Παρίσι

Το αγώνισμα του μήκους ήταν ένα από τα συναρπαστικότερα της φετινής διοργάνωσης στο Παρίσι, όχι μόνο γιατί σημειώθηκαν καλές επιδόσεις, αλλά γιατί οι διοργανωτές επέλεξαν να…βάλουν δύσκολα στους αθλητές και να ορίσουν δικούς τους κανόνες.

Οι αθλητές μπήκαν σε διαδικασία προκριματικού, ημιτελικού και τελικού.

Στον πρώτο γύρο όλοι έκαναν  τρεις προσπάθειες και οι τέσσερις καλύτεροι πέρασαν στον ημιτελικό. Ανάμεσα σε αυτούς και ο Μίλτος Τεντόγλου, που με 7,89 μ. ήταν δεύτερος.

Στον ημιτελικό ο πρώτος αντιμετώπισε τον τέταρτο και ο δεύτερος τον τρίτο με δικαίωμα μίας μόνο προσπάθειας. Ο Έλληνας αθλητής αγωνίστηκε με τον Γιαν Μπερτράντ, ήταν άκυρος κι έτσι την πρόκριση στον τελικό πήρε ο Γάλλος. Στον μικρό τελικό Τεντόγλου και Οτερλινγκ έκαναν από δύο προσπάθειες με τον αθλητή μας να σημειώνει 7,87 μ. – και άκυρο – και να καταλαμβάνει την τρίτη θέση στον αγώνα. Νικητής με 8,32 μ. ήταν ο σπουδαίος Λούβο Μανιόνγκα.

Ο Τεντόγλου θα κάνει τον επόμενο αγώνα του το Σάββατο στο Λίντζ της Αυστρίας με στόχο να κυνηγήσει το φετινό του 7,93 μέτρα.