ΤΑΞΙ
ΓΡΙΔΑΣ
SPONSORS
Ζιώγας

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο ΔΑΚ Γρεβενών – ΑΕ Καραϊσκάκης vs Απόλλων Καλαμαριάς 2-3 (video)

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο ΔΑΚ Γρεβενών, με την ΑΕ Καραϊσκάκης να κερδίζει με 3-2 στις καθυστερήσεις τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και να προκρίνεται στο τελικό του Κυπέλλου της Γ΄ Εθνικής! Θυμίζουμε πως τυπικά γηπεδούχος ήταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης, ενώ μετά τη νίκη της αρτινής ομάδας, ο Απόλλων Καλαμαριάς θα δώσει κανονικά το ματς πρωταθλήματος στις 9/4 με τη Δόξα Δράμας, από την στιγμή που δεν προκρίθηκε στον τελικό. Από την άλλη, η ΑΕ Καραϊσκάκης θα είναι στον τελικό του θεσμού που θα γίνει στις 9 Απριλίου και περιμένει την ΕΠΟ να αποφασίσει που θα γίνει το παιχνίδι.

Στο πρώτο 20λεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν με αναγνωριστικό τρόπο στο γήπεδο, ψάχνοντας τα πατήματά τους, και στο 23ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση του παιχνιδιού για την ΑΕ Καραϊσκάκης, με το Βελέτη να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Στην επόμενή της ευκαιρία, με τη συμπλήρωση του ημιώρου, η αρτινή ομάδα ευτύχησε να προηγηθεί, με το Ζυγκερίδη, ο οποίος έδειξε με το «καλημέρα» ότι «έχει το γκολ». Ο σέντερ φορ της ΑΕ Καραϊσκάκης υποδέχτηκε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, και με σουτ την έστειλε στη γωνία του Καλογεράκη, για το 0-1. Οι τυπικά γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν άμεσα, σε μια πολύ άτυχη στιγμή για το Σιαράβα. Ο Αβραμίδης του γύρισε την μπάλα, ο τερματοφύλακας της ΑΕ Καραϊσκάκης δεν έκανε κοντρόλ, και η μπάλα κατέληξε βασανιστικά στα δίχτυα του για το 1-1. Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, λίγο έλειψε ο Απόλλωνας να κάνει την ολική ανατροπή όμως ο Κυβελίδης που βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Καλαμαριάς μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, και είχε στο 52ο λεπτό νέα φάση με τον Κυβελίδη, ο οποίος σούταρε όμως εκ νέου ψηλά. Οι φάσεις ήταν λιγοστέ μπροστά στις δύο εστίες, μέχρι το 67ο λεπτό, όταν ο Απόλλων πήρε κεφάλι στο σκορ, με το νεοεισελθόντα Συμελίδη, να πλασάρει το Σιαράβα μέσα από την περιοχή, για το 2-1. Η αντίδραση των παιχτών του Νίκου Θεοδοσιάδη ήταν άμεση, όπως των αντιπάλων τους στο α’ μέρος, με τον Παπανίκου να βρίσκει στην περιοχή με σέντρα το Γυφτοκώστα, κι αυτό να σκοράρει για ακόμη ένα ματς, γράφοντας το 2-2. Από εκείνη τη στιγμή, η αρτινή ομάδα ανέβηκε στο γήπεδο ψάχνοντας το νικητήριο γκολ, και στο 76ο λεπτό, ο Μπεκατώρος, πλάσαρε όμορφα όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 86ο λεπτό νέα φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Παπανίκου να εκτελεί απευθείας φάουλ, και τον Καλογεράκη να βγάζει δύσκολα σε κόρρνερ. Το νικητήριο γκολ τελικά, ήρθε στις καθυστερήσεις, με χρυσό σκόρερ την αλλαγή του Θεοδοσιάδη, Μαζιώτη. Ο Μπεκατώρος κινήθηκε ωραία και με παράλληλη σέντρα βρήκε το Μαζιώτη, με τον τελευταίο να νικά τον Καλογεράκη με κοντινό πλασέ, και να γράφει σε νεκρό σχεδόν χρόνο, το 2-3, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Τεράστια επιτυχία για την ομάδα της πόλης μας, που απέκλεισε έναν ιστορικό και εξαιρετικό ποιοτικά αντίπαλο.

Στον τελικό, η ΑΕ Καραϊσκάκης θα κληθεί να αντιμετωπίσει μία εκ των Αχαϊκής και Κηφισιάς, οι οποίες στον έτερο ημιτελικό αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 στην κανονική διάρκεια, και η νικήτρια ομάδα κρίνεται αυτή την ώρα στην παράταση. Όποια και να είναι ωστόσο η αντίπαλη ομάδα, το σύνολο του Νίκου Θεοδοσιάδη, μοιάζει το τελευταίο τρίμηνο ικανό να νικήσει οποιονδήποτε. Καλή επιτυχία στην αρτινή ομάδα στον τελικό!

Απόλλων Καλαμαριάς (Δ. Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Κυβελίδης, Χατζηδημητρίου (60′ Συμελίδης), Πετρούσης, Καπίας, Φάμπιο, Λιόνης, Χασομέρης, Καλαϊτζίδης (79′ Βεργώνης), Δαλιανόπουλος (81′ Γεωργιάδης), Καλογέρης.