ΤΑΞΙ
ΓΡΙΔΑΣ
SPONSORS
Ζιώγας

Νίκη για τον Πυρσό – “Αγγλική” ισοπαλία για τα Αεράτα – Αποτελέσματα και βαθμολογία του 3ου Ομίλου

Σημαντική νίκη πήρε ο Πυρσός στα Γρεβενά επί του Παναργειακού Αργους Ορεστικού με 2-1, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με τον Πυρσό να παίρνει δύσκολα το «τρίποντο» απέναντι στην ομάδα της Καστοριάς.

Στο 17’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι όταν ο Δούμας ανατράπηκε από τον Σαραφιανό. Ο Κοσμίδης ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0. Στο 24’ ο Γανώλης ανατράπηκε από τον Θεοχαράκη και ο διαιτητής Τσιμεντερίδης έδειξε την άσπρη βούλα για τον Παναργειακό. Όμως ο παθών δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασόπουλο που απέκρουσε. Και στο 32’ ο Κουτσομήτρος βρήκε και πάλι δίχτυα για τον Πυρσό κάνοντας το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος χάθηκαν αρκετές εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τον Γανώλη να παίρνει… την εκδίκησή του, καθώς στο 85’ σκόραρε, μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα από το Άργος Ορεστικό.

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Σωτήρης Μαυροδήμος): Αθανασόπουλος, Μπόλος (60’ Σωτήρης), Θεοχαράκης, Κυριακίδης, Χαραλαμπίδης, Κοτζαντίσογλου, Γκέτσιος, Κουτσομήτρου, Δούμας (85’ Μπόζιαρης Κ.), Μπόζιαρης Π., Κοσμίδης (89’ Γεωρίου)

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ ΑΡΓΟΥΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟΥ (Βαγγέλης Σιώμος): Σαραφιανός (34’ Τουτουνίδης), Σιδηρόπουλος (46’ Βασιλειάδης), Μουρατίδης, Ιωάννου, Ιωαννίδης, Γιαντσίδης, Τσαμτσάκης (74’ Καλύβας), Βλαχόπουλος, Βελλίδης, Γανώλης, Γκαγκάνας

———————————————————————————————————————————————————————-

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στα Γρεβενά, όπου τα Αεράτα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος σε 3-3 το παιχνίδι με τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Το παιχνίδι παρά τη χαμηλή θερμοκρασία είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα. Στο 13’ ο Θωμάς Λάλλος μετά από εκτέλεση φάουλ του Ίττη έπιασε το γυριστό σουτ και έκανε το 1-0. Η απάντηση του Μακεδονικού ήρθε στο 19’, όταν ο Τσαμπούρης έκανε τη σέντρα και ο Κυπίρτογλου με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 39’ μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Ματούλας έδωσε στον Μαλούτα κι εκείνος με σουτ στο Γ της εστίας, σημείωσε το 1-2.

Στο 65’ ο Αργυρόπουλος με σουτ έγραψε το 1-3 για την ομάδα της Κοζάνης, όμως το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακομα. Στο 80’ ο Αργυρόπουλος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε, καθώς δέχτηκε χτύπημα στο φρύδι και έκανε τέσσερα ράμματα. Στο 89’ ο Χαματάι βρήκε τον Δημητριάδη κι εκείνος μείωσε σε 2-3 για τα Αεράτα. Στο επόμενο λεπτό ο σύλλογος των Γρεβενών έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Κατσαντώνης έριξε την μπάλα στον διαιτητή Τσιάκο (Θεσπρωτίας) κι εκείνος τον απέβαλε. Όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Δημητριάδης βρήκε τον Ντινόπουλο και εκείνος με πλασέ ισοφάρισε σε 3-3.

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ (Νίκος Μπαλοδήμος): Βίδρας, Ιττης, Κατσαντώνης, Ιωαννίδης, Λάλλος Θ., Αλεξανδρής, Χαματάι, Παπαδόπουλος (46’ Ντινόπουλος), Δημητριάδης, Νασιόπουλος (46’ Δημόπουλος), Λάλλος Π.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Γιώργος Παπακώστας): Βαρυτιμίδης, Κυπίρτογλου, Αντωνόπουλος, Μαλούτας, Κωστίκας, Κουμπούρας, Νικολάου (58’ Αργυρόπουλος/81’ Σωτηρόπουλος), Μαντζόλας, Τσαμπούρης, Ζαχαριάδης, Ματούλας

Ρεπορτάζ: Κώστας Μάρκου